povej

Koledar 
Domov Domov Forum Forum Prijava Prijava Išči Išči Registriraj se Registriraj se
 

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo

Objavi novo temoOdgovori na to temo Poglej prejšnjo temoPošlji Email Prijatelju/ici.Seznam Uporabnikov, ki so videli to TemoShrani to Temo kot datotekoPrintable versionPrijava za zasebna sporočilaPoglej naslednjo temo
Avtor Objave
 Admin.
Administrator
Administrator


Starost: 94
Pridružen/-a: 22:33, 29-Okt-2004
objave: 3924
Teme: 1316

3126.1 kinta/e
100.0 šold/e
-5400.0 flika/e

slovenia.gif
objavaObjavljeno: Sre 02 Nov, 2005 06:45     Naslov sporočila:  Paket reform katastrofalen za študente Odgovori s citatomBottom of PageNazaj na vrh

SPOROčILO ZA JAVNOST

Paket reform katastrofalen za študente

Na današnjem sestanku pri predsedniku Vlade RS Janezu Janši so bili študentje prvič uradno seznanjeni s predlogom ekonomskih in socialnih reform, ki jih je pripravil vladni Odbor za reforme

(Ljubljana, 11. oktober 2005) Predstavniki Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) so na današnjem sestanku s predsednikom vlade Janezom Janšo govorili o strateškem razvoju Slovenije. Sestanka sta se udeležila tudi vodja vladnih reformistov Jože P. Damijan in minister za visoko šolstvo dr. Jure Zupan. Študentje so zaskrbljeni nad predvidenimi spremembami, ki vodijo v elitizacijo visokega šolstva, ukinjajo študentsko delo ter pod vprašaj postavljajo vse socialne transferje študentov.

Reforme, ki jih je v Predlogu konceptov ekonomskih in socialnih reform za povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva objavil vladni Odbor za reforme pod vodstvom Jožeta P. Damijana, so po mnenju študentov splošne in nerazdelane.

Študentje najbolj nasprotujejo odkritim poskusom uvedbe šolnin (ali odloženih šolnin) in trgovinizaciji visokega šolstva, saj bo to imelo pogubne posledice za kakovost in dostopnost visokega šolstva. Hkrati s tem pa predlog reform z uvedbo enotne davčne stopnje dejansko ukinja študentsko delo. Študentsko delo trenutno predstavlja praktično edini socialni korektiv, ki večini študentov omogoča, da ob vedno večjih stroških študija sploh lahko študirajo. Z ukinitvijo študentskega dela je ogrožen tudi sistem organiziranja študentov v Sloveniji, projekt prenove in izgradnje študentskih bivalnih zmogljivosti ter tehnološka opremljenost univerz, saj je njihovo financiranje v veliki meri odvisno od te panoge. Pri reformi socialnih transferjev se pod vprašaj postavlja tudi celotni spekter obstoječih socialnih transferjev za študente, kot so subvencioniranje študentske prehrane, subvencioniranje bivanja in subvencioniranje prevozov.

Iz predloga je razvidno tudi pomanjkanje razumevanja vloge visokega šolstva v Sloveniji ter celo nepoznavanje visokošolskega sistema. Tako je iz predloga o ukinitvi nostrifikacije diplom razvidno, da snovalci reform ne vedo, da je bila nostrifikacija diplom odpravljena že januarja letos. Dokument predlaga tudi tri med seboj nasprotujoče si oblike financiranja visokega šolstva: integralno financiranje (»lump sum«), vavčerji ter šolnine.

Predsednik ŠOS Miha Ulčar: »Študentje smo prepričani, da ne obstajajo socialno pravične šolnine. Odločno nasprotujemo zapolnitvi finančne vrzeli z ukrepi, ki bi temeljili na obremenitvi študentov, njihovih staršev ali diplomantov. Zavračamo tudi obravnavanje šolstva kot tržnega blaga in študentov kot potrošnikov, saj lahko tako grobo zanemarjanje širše vloge visokega šolstva v družbi vodi v težko popravljive dolgoročne posledice. Najbolj pa bi študente prizadela obdavčitev študentskega dela, saj si bodo brez tega socialnega korektiva študij po novem lahko privoščili samo še premožnejši. Kot pa da to ne bi bilo dovolj, je Odbor za reforme pod vprašaj postavil tudi druge socialne transferje študentov, kot so subvencioniranje študentske prehrane, bivanja in prevozov. Predlog v taki obliki je na kratko povedano katastrofalen za študente, zato bomo uporabili vse vzvode, ki jih imamo na voljo, da preprečimo njegovo uveljavitev.«

# # #


Dodatne informacije:
Tomo Juvan
predstavnik za odnose z javnostmi
Študentska organizacija Slovenije
Dunajska 51, Ljubljana

telefon: 041 362 524
e-mail: tomo.juvan@studentska-org.si

Preberi vse...

Izvor: KBŠ Novice
Novice kluba belokranjskih študentov




 Ribi Spol:Moški Konj NI na linijiOsebna Galerija od Admin.Pošlji zasebno sporočilo
 lisa
Gost







1.0 flika/e

objavaObjavljeno: Sre 02 Nov, 2005 10:09     Naslov sporočila:  (brez zadeve) Odgovori s citatomBottom of PageNazaj na vrh

itak nas hočejo totalno pohodit




   
 KillerCat
Gost







1.0 flika/e

objavaObjavljeno: Sre 02 Nov, 2005 10:51     Naslov sporočila:  (brez zadeve) Odgovori s citatomBottom of PageNazaj na vrh

Ma ne vem, če je glih tako.
Mičo Mrkaiæ je recimo k temu rekel, da gre perprosto za to, da določeni lobiji, v tem primeru študentski, poskušajo zavirat vladine spremembe.
če gledam iz svojega primera, bi težko trdila, da je bilo moje šolanje čist zastonj. Plačat je bilo potrebno vsako anvadno bedarijo, najhujše pri tem pa je bilo to, da so se cene od fakultete do fakultete razlikovale. Ponekod v tujini, kjer imajo 'simbolične' šolnine (to je recimo en znesek ki ga študentje plačajo na začetku študija, kot nekakšna garancija, da ga bodo zaključili, niso pa to vrtoglavi zneski kot recimo izredni študij pri nas) imajo potem zastonj vsa potrdila in ostale neumnosti. Da ne govorimo, da ob vpisu itak moraš plčat par jurjev, pa je to dovolj za kaj, 2 potrdili o vpisu? Tudi za literaturo je bolje poskrbljeno, medtem ko je pri nas potrebno kdaj pa kdaj naročat tudi knjige iz tujine, ki tsanejo tudi po 50 jurjev. In cel kup podobnih primerov.

Kar zadeva študentsko delo, pa je to sploh en velik 'nateg'. In to trdim, čeprav sem od prvega letnika faksa dalje pa vse dokler se je dalo, vse leto delala prek servisa. a je bilo to zame ugodno? Vprašanje. Po mojem mi je bilo ugodnejše, ko sem namesto na napotnice dobivala nakazila direkt na račun, pa sem potem prijavila dohodek in dobila vrnjeno dohodnino in si za tisti denar lahko kaj privoščila. Je pa res, da je delo prek servisov ugodnejše za podjetja in včasih kar direkt vprašajo študente, ko iščejo job, če je možno plačilo prek napotnice, pa kako dolgo še (če so recimo absolventi), kar jasno kaže, da tovrstno delo še kako zavira zaposlovalno politiko v Sloveniji.
Firmi to veliko pomeni, al plača 15 al 25 procentov in jim dol visi, komu gre ta denar. V primeru 15 procentov seveda študentskim servisom, ti pa financirajo še vrsto 'študentskih podjetij', študentske klube itd. In medtem ko sem jaz vrsto let garala prek servisa za tistih ubogih par tolarjev (ker sem bila nekako prisiljena v to, ker firme drugače študentov niso hotela najet za delo!) se par študentskih povzpetnikov, ki so se okoriščali iz teh virov, po Sloveniji vozilo v najnovejših dragih avtomobilih, si zgradili hiše, odprli še par podjetij, za katera še zdaj ni jasno, kaj v resnici počnejo, razen to, da perejo denar itd. itd.
In potem, ko so recimo uvedli za študente, ki nimajo rednega statusta 25%, so se v podjetjih zmislili, da naj tovrstni študenti prinesejo napotnico nekoga z rednim statusom. Mislim ej, tako se lahko vrtimo v začaranem krogu. Ker neumno si je delat utvare, da študenti nujno potrebujejo študentske servise in 'neobdavčeno študentsko delo' za svoje preživetje. če nekdo pridno študira itak ne more še milijone služit zraven, ampak resnično, bolj za preživetje. In študenti so in bodo vedno lahko delali. V tujini študentskih servisov ne poznajo, pa študenti vseeno delajo. Jaz sem se recimo v zadnjem letniku faksa odločla, da se mi bolj splača delat za navaden honorar in sem se tako tudi zmenila v podjetju za katerega sem delala. Ker sem tako dejansko več imela od svojega dela.
Pa ko sem se v praksi seznanila mal s tem kdo pa kaj so ti raznorazni študentski funkcionarji in študentska podjetja in študentski podjetniki... se mi je mal zamal zdelo, da bi take bedake še naprej podpirala. Ampak sem imela srečo, da mi je moj delodajalec v tem smislu 'prisluhnil', lahko bi mi, tako kot nekateri drugi, rekel preprosto adijo in vzel drugo študentko. In to se meni vse skupaj zdi totalno noro in še kako potrebno reform!




   
Pokaži sporočila:      
Objavi novo temoOdgovori na to temo Poglej prejšnjo temoPošlji Email Prijatelju/ici.Seznam Uporabnikov, ki so videli to TemoShrani to Temo kot datotekoPrintable versionPrijava za zasebna sporočilaPoglej naslednjo temo

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
NE moreš Objaviti novih Tem
NE moreš Odgovoriti na to Temo
NE moreš Urejati svojih Objav
NE moreš Izbrisati svojih Objav
NE moreš Glasovati na Objavah
Ne moreš prilepiti datoteke na tem forumu
Ne moreš Prenašati datotek na tem forumu


časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Board Security

99155 Attacks blocked

Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Modov in Zaslug :: HELP-OXPUS :: Namestitev phpbb HDdesign

[ Time: 0.4343s ][ Queries: 40 (0.1476s) ][ Debug on ]
Get Firefox!
Upgrade to Firefox 1.5!
Registracija | Pravilnik | Informacije | Seznam strani | Flash Igre | E-kartice | Blog | Album smeškov | Uprava | Čvek IRC

OPOMBA: Portal je namenjen testiranju GNU programske opreme in je popolnoma nekomercialen. Vsa reklamna sporoila so zgolj izmenjava povezav.