povej

Koledar 
Domov Domov Forum Forum Prijava Prijava Išči Išči Registriraj se Registriraj se
 

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo

Objavi novo temoOdgovori na to temo Poglej prejšnjo temoPošlji Email Prijatelju/ici.Seznam Uporabnikov, ki so videli to TemoShrani to Temo kot datotekoPrintable versionPrijava za zasebna sporočilaPoglej naslednjo temo
Avtor Objave
 EnigmA
Moderatorka
Moderatorka


Starost: 42
Pridružen/-a: 13:50, 20-Nov-2003
objave: 1928
Teme: 199
Kraj: Povsod in nikjer
19560.3 kinta/e
133.4 šold/e
774.8 flika/e

slovenia.gif
objavaObjavljeno: čet 27 Nov, 2003 15:48     Naslov sporočila:  Nadangelov granitni stožec: Mont-Saint-Michel in zaliv Odgovori s citatomBottom of PageNazaj na vrh

Samostanski otok, navidez odmaknjen od sveta, je nedvomno najbolj presenetljiv samostan na Zahodu. Po krščanksem naročilu je nadangel Mihael leta 708 naročil sv. Aubertu, škofu v Avranchesu, naj na granitnem stožcu sredi morja postavi kapelo. Dve stoletji pozneje so tu zgradili samostan in normanski vojvode so načrtno podpirali njegov razvoj. Desetletje za desetletjem se je naselbina Mont-Saint-Michel povečevala, v njej so dozidavali in prezidavali, nazadnje se je otok prikazoval iz jutranjih meglic kot spoštovanje vzbujajoče svetišče. Med stoletno vojno so otok obdali s trdnjavskim obzidjem, vendar to ni škodovalo svetosti samostanskih zgradb: otok, kronan s cerkvenim zvonikom, je žarel v siju zahajajočega sonca kot nadzemska ognjena stena. Mont-Saint-Michel, "čudo Zahoda", upravičeno velja za vrhunec normanske arhitekture.

Samotna lega sredi morja je skrivala tudi veliko tveganje za pobožne romarje. Ti so morali na poti na otok prečkati plitvino, nevarno zaradi zahrbtnega živega peska in grozeče, okoli 13 metrov visoke plime. Obešenjaško opozorilo "če greš na Mont, ne pozabi narediti oporoke" je nenehno spominjalo na neštete romarje, ki so umrli v razdivjanem morju. Šele v 19. stoletju so za povezavo samostanskega otoka sv. Mihaela s kopnim zgradili nasip.. To pa je povzročilo kopičenje peska v zalivu, zaradi česar morje oblije Mont-Saint-Michel samo še dvakrat na mesec, ob najvišji plimi, ob ščipu in ob mlaju.

Francoski pisatelj Gustave Flaubert je poveličeval "trebušasto barko v plimi Saintmalojskega zaliva" z liričnimi besedami: "Prazno obzorje se razpira, se šiti, nazadnje združi svoje kredne z rumenilom peska. Tla postajajo trdnejša, k nam seže slankast vonj. (...)

Vodovje upadajoče klime je daleč, umaknilo se je tako daleč, da ga ne vidimo več, da ne slišimo več njegovega hrumenja, le še rahlo nedoločno mrmranje v zraku, kot glas samote same (...)"

V srednjem veku je magična avra samostanskega otoka privlačila tisoče romarjev, zdaj se ji ne more upreti vsako leto več kot 2 milijona obiskovalcev. Zato je na glavni ulici naselja¸, katerega hiše se trdno stiskajo ob trdnjavske zidove, ves dan nepopisen vrvež. Ulica se umiri šele na večer, ko po njej pohaja le še nekaj domačinov in hotelsih gostov.

Za obisk samostana moramo najprej premagati naporen vzpon po številnih stopnicah do samostanskih vrat. Vrh okroglega granitnega stožca tiči kot krona poznogotska opatijska cerkev, njen glavni vhod pa je na robu razgledne terase. Arhitekturni biser je križni hodnik s stebriščem z ljubkimi šilastimi loki - prostor za razmišljanje, ki navidez lebdi nad morjem in nebom. Ob križnem hodniku so prostori trinadstropne gostke opatijske stavbe, med drugim banjasto obokana jedilnica (refektorij) in kapiteljska dvorana. To skupino poslopij imenujejo občudovalci "čudo Zahoda" (la merveille de l'Occident) in tako dajejo duška navdušenja nad mojstrsko arhitekturo. In zares je splet kot v blodnjaku povezanih in nakopičenih prostorov in kript pravi stavbarski čudež.

Zdaj si komaj še lahko predstavljamo, da so "otok pobožnosti" po francoski revoluciji več desetletij uporabljali za državni zapor. po načelo "strah pred zakoni namesto strahu pred Bogom, jetniška celica namesto meniške" so državni uradniki upali, da bodo svete stavbe porajale "boljše ljudi". Šele na pobudo pisatelja Victorja Hugoja, ki je govoril o "krastači v relikviarju", so zapor preselili in Mont-Saint-Michel spomeniško zaščitili. Preteči je moralo okoli še 100 let, preden se je na svetovno znanem samostanskem otoku spet naselila peščica benediktinskih menihov.


Vir: Ralf Nestmeyer, Svetovni zakladi




 Oven Spol:ženska Pes NI na linijiOsebna Galerija od EnigmAPošlji zasebno sporočiloBlogSkype Ime
Pokaži sporočila:      
Objavi novo temoOdgovori na to temo Poglej prejšnjo temoPošlji Email Prijatelju/ici.Seznam Uporabnikov, ki so videli to TemoShrani to Temo kot datotekoPrintable versionPrijava za zasebna sporočilaPoglej naslednjo temo

Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
NE moreš Objaviti novih Tem
NE moreš Odgovoriti na to Temo
NE moreš Urejati svojih Objav
NE moreš Izbrisati svojih Objav
NE moreš Glasovati na Objavah
Ne moreš prilepiti datoteke na tem forumu
Ne moreš Prenašati datotek na tem forumu


časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Board Security

103121 Attacks blocked

Powered by phpBB2 Plus based on phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Modov in Zaslug :: HELP-OXPUS :: Namestitev phpbb HDdesign

[ Time: 0.4638s ][ Queries: 40 (0.2955s) ][ Debug on ]
Get Firefox!
Upgrade to Firefox 1.5!
Registracija | Pravilnik | Informacije | Seznam strani | Flash Igre | E-kartice | Blog | Album smeškov | Uprava | Čvek IRC

OPOMBA: Portal je namenjen testiranju GNU programske opreme in je popolnoma nekomercialen. Vsa reklamna sporoila so zgolj izmenjava povezav.