Avtor |
Objave |
Gost
1.0 flika/e
|
|
Kaj so?
Naravne metode kontracepcije temeljijo na poznavanju plodnosti in zahtevajo spolno vzdržnost v plodnih dneh. Sodijo med manj zanesljive metode kontracepcije, saj ob njih zanosi 14 - 40 od 100 žensk v enem letu. Sem štejemo: koledarsko metodo (Knaus - Oginovo metodo), temperaturno metodo (merjenje bazalne temperature) in opazovanje sluzi materničnega vratu (Billingsova metoda).
Kako delujejo?
Naravne metode slonijo na izračunavanju ženskega hormonskega cikla in se opirajo na ugotovitev, da pride v vsakem menstruacijskem ciklusu samo enkrat do ovulacije (sprostitve jajčeca iz jajčnika) in je samo v tem času mogoče, da pride do oploditve. V teh dneh mora ženska uporabljati druga zašcitna sredstva ali pa se vzdržati spolnih odnosov.
V vsakem ciklusu obstajajo plodni in neplodni dnevi. Pri naravnih metodah vedno skušamo ugotoviti, kdaj bo prišlo do ovulacije. Z vso gotovostjo lahko rečemo, da jajčece 24 ur po ovulaciji ni vec sposobno za oploditev, za semenčico pa je ta čas 48-72 ur. Torej so v vsakem ciklusu štirje plodni dnevi: trije pred ovulacijo in en po njej. če v tem času par spolnih odnosov nima (metoda obcasne vzdržnosti), bi se s tem teoretično lahko z veliko verjetnostjo izognil zanositvi.
V resnici pa dolocanje plodnih in neplodnih dni ni tako preprosto in prav zato je ta metoda pomanjkljiva. Ženske, ki se odlocajo za te metode, naj bi imele redne menstruacije in stabilen ciklus. če so menstruacije (in ovulacije) neredne ali pa take postanenjo pod vlivom stresnih stanj, je ta metoda skorajda neuporabna.
Prednosti
Naravne metode ne pomenijo zdravstvenega tveganja, niti ne povzročajo stranskih učinkov. Drugi kontracepcijski pripomočki niso potrebni. Prav tako ne vplivajo na naravni menstruacijski ciklus.
Primerne so predvsem za pare, ki želijo odložiti prihodnjo nosečnost oz. bi ob morebitni zanositvi otroka obdržal, pa tudi za tiste, ki zaradi verskih ali moralnih zadržkov ne želijo uporabljati druge zašcite. Predvsem pa je pomembno, da sta zanje motivirana oba partnerja.
Pomanjkljivosti
Spolni odnos v plodnem obdobju in pomanjkljiva poučenost sta glavna razloga za neucinkovitost. Tveganje zanositve je odvisno od vzdržnosti, ki traja približno eno tretjino menstruacijskega cikla.
Naravne metode so zelo neučinkovite pri ženskah z nerednimi menstruacijami. Nekatere ženske težko določijo plodne dni.
Za te metode so ponavadi potrebni natančen pouk in vaja, nenehno opazovanje in pogosto posvetovanje. Spremembe je treba spremljati in si jih zapisovati kar nekaj mesecev zapored.
Knaus-Oginova metoda
P.i. 14-38
Knaus - Oginova metoda temelji na ugotovitvi, da je pri vsaki ženski, ki ima redno menstruacijo in dokaj stabilen ciklus, ovulacija 14. (12.-16.) dni pred naslednjo menstruacijo. Ugotavljanje za nazaj nima praktičnega pomena. če bi radi predvideli ovulacijo in plodne dni vnaprej, je treba upoštevati podatke o dolžini ciklusa za 6-12 zaporednih minulih mesecev.
Primer racunanja:
Izkaže se npr., da je bil najkrajši ciklus (NKC) 25 dni, najdaljši (NDC) pa 31 dni. Po tej metodi izracunamo:
- prvi plodni dan = NKC minus 18 dni
- zadnji plodni dan = NDC minus 10 dni
Torej so plodni dnevi v tem primeru od 7.- 21. dne ciklusa (kot prvi dan ciklusa je treba vedno šteti prvi dan menstruacije).
če bi bil ciklus - v idealnem primeru - vedno 28 dni, bi bili plodni dnevi od 10.-18. dne ciklusa.
Bolj kot se dolžina ciklusa spreminja, tem več je plodnih dni in tem manj je metoda v resnici uporabna.
Temperaturna metoda
P.i. 14-38
Temperaturna metoda temelji na tem, da se 24-72 ur po ovulaciji zaradi hormonskih sprememb dvigne temperatura za tri ali vec desetink stopinje Celzija. Najprej je treba seveda izključiti vse druge morebitne vzroke za ta pojav (bolezen, stres, neprespanost,...).
Ženska naj si več mesecev meri temperaturo zjutraj pred vstajanjem in vsakršno dejavnostjo - najbolje v ustih. Vsak dan si mora zapisati izmerjeno in ugotoviti, kdaj v ciklusu se je temperatura zvišala. Po večmesečnem merjenju je mogoče z določeno verjetnostjo predvideti, kdaj se bo temperatura vnovič povišala, oziroma kdaj bo ovulacija. Plodni dnevi so od začetka menstruacije in še 3 dni po povišanju temperature.
Ženske morajo imeti redne menstruacije in stabilen ciklus. Upoštevati pa moramo tudi, da se v času telesnih ali/in psihičnih stresov, ob spremembi načina življenja, kmalu po porodu ali splavu, ob hudih boleznih in ob koncu plodne dobe in raznih drugih stresih ta fiziološki ritem poruši.
Billingsova metoda
P.i. 20-40
Cervikalna sluz je sluzasta tekočina, ki se izloča iz materničnega vratu (cerviksa). Je naravna prilagoditev, da bi semenčice v času, ko je oploditev mogoča, čim laže prodrle do jajčeca.
Takoj po menstruaciji je sluzi malo, največ jo je tik pred ovulacijo, ko je tudi najredkejša, prozorna in najbolj vlecljiva. Po ovulaciji se količina sluzi zmanjša, postane gosta in motna.
Varni dnevi naj bi bili v začetku ciklusa, dokler sluzi še ni opaziti v nožnici; v drugi polovici ciklusa štejemo 4. dan po višku sluzi kot začetek varnega obdobja, ki traja do naslednje menstruacije.
Zanesljivost te metode zmanjšuje predvsem to, da je ocenjevanje subjektivno, količina sluzi pa je lahko povečana tudi zaradi vnetja nožnice, neprijetnosti, ki je zelo pogost pojav.
"VIRI: midva.com, tosemjaz.net, spolnost.com (knjiga Pot do starševstva), soncek.com, slomsic.com.
Pripravila: Papajota in zaspanka"
Vir: spolnost.com
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
NE moreš Objaviti novih Tem NE moreš Odgovoriti na to Temo NE moreš Urejati svojih Objav NE moreš Izbrisati svojih Objav NE moreš Glasovati na Objavah Ne moreš prilepiti datoteke na tem forumu Ne moreš Prenašati datotek na tem forumu
|
časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
102967 Attacks blocked
|
|
[ Time: 0.2178s ][ Queries: 40 (0.0739s) ][ Debug on ] |
|