Avtor |
Objave |
sieagel
Vztrajen
Starost: 47
Pridružen/-a: 22:46, 27-Sep-2005
objave: 371
Teme: 22
Kraj: Ljubljana (na štajerski naèin)
2757.1 kinta/e
502.0 šold/e
747.7 flika/e
|
|
Vir: ARSO - Agencija Republike Slovenije za okolje; Spletna publikacija
Nevarni odpadki imajo eno ali več nevarnih lastnosti, ki so zdravju in/ali okolju škodljive (npr. vnetljivost, dražljivost, strupenost, mutagenost idr.). Seznam odpadkov je objavljen v prilogi Pravilnika o ravnanju z odpadki (Ur. l. RS, št. 84/98, 45/00, 20/01, 13/03), v kateri so nevarni odpadki ob klasifikacijski številki označeni z zvezdico.
CILJ
Eden glavnih ciljev Nacionalnega programa varstva
okolja na tem področju je zmanjševanje količine nevarnih
odpadkov in nevarnostnega potenciala odpadkov
pri izvoru. Zakonska podlaga za doseganje tega cilja
je Pravilnik o ravnanju z odpadki (Ur. l. RS, št. 84/98,
45/00, 20/01).
Količina nevarnih odpadkov narašča tako po podatkih Agencije RS za okolje kot tudi Statističnega urada RS. Podatki agencije kažejo zlasti veliko povečanje nastanka nevarnih odpadkov leta 2001 glede na 2000, in sicer za 43.503 t, kar je posledica izrednega dogodka, odstranitve večje enkratne količine nevarnih odpadkov. Leta 2002 je v Sloveniji nastalo 66.779 t nevarnih odpadkov. Tudi podatki, s katerimi razpolaga urad, kažejo na povečanje nastanka odpadkov od leta 1998 do leta 2002. Iz tega je moč sklepati, da se je nastajanje nevarnih odpadkov povečalo. Deloma lahko povečanje pripišemo spremenjeni metodologiji poročanja, saj se je leta 2001 spremenil klasifikacijski seznam odpadkov, povečalo pa se je tudi število zavezancev, ki so poročali, kar je povezano tudi z implementacijo predpisov o ravnanju z odpadki in skupnim zajemom podatkov (Statistični urad RS, Agencija RS za okolje). Obenem ugotavljamo, da se je povečal izvoz nevarnih odpadkov, in sicer leta 2001 za 3.000 t glede na leto 2000. V letih 2001 in 2002 pa je izvoz odpadkov le nekoliko povečan. Po informacijah Eurostata in Evropske agencije za okolje so v državah članicah in pridruženih članicah podatki o nastajanju nevarnih odpadkov pomanjkljivi. Stanje se je nekoliko izboljšalo po letu 1995. Podatki kažejo, a tudi v državah članicah EU količina nevarnih odpadkov narašča.
PODATKI IN VIRI
Preglednica 35-1: Skupna količina nastalih nevarnih odpadkov
Vir: Zbirka Ravnanje z odpadki, Agencija Republike Slovenije za okolje,
2003, Statistični letopis 2000, Statistični letopis 2003, Statistični
urad Republike Slovenije
Ministrstvo za okolje, prostor in energijo - Agencija Republike Slovenije za okolje spremlja nastajanje nevarnih odpadkov od leta 1999 dalje in za to leto so zavezanci prvič poročali o nastajanju nevarnih odpadkov leta 2000. Podatki se zbirajo na podlagi Pravilnika o ravnanju z odpadki (Ur. l. RS, št. 84/98, 45/00, 20/01 in 13/03), ki določa, da mora:
— povzročitelj odpadkov, pri katerem v posameznem koledarskem letu nastane najmanj 5 kg nevarnih odpadkov, dostaviti poročilo o proizvedenih odpadkih in ravnanju z njimi za preteklo koledarsko leto;
— zbiralec dostaviti poročilo o zbranih nevarnih odpadkih in ravnanju z njimi za preteklo koledarsko leto;
— predelovalec in odstranjevalec nevarnih odpadkov dostaviti poročilo o izvedeni predelavi odpadkov za preteklo koledarsko leto.
Zgoraj navedena poročila morajo zavezanci poslati najpozneje do 31. marca tekočega leta na predpisanem obrazcu Agenciji RS za okolje. Leta 2001 se je spremenil klasifikacijski seznam odpadkov skladno s spremembo evropske zakonodaje, ki je uveljavila novo listo odpadkov. Tako so zavezanci poslali poročila o nastajanju nevarnih odpadkov skladno z novim klasifikacijskim seznamom. Pridobljena poročila se vnese v bazo podatkov. Pri tem se opravi kontrola, ali so vsi zavezanci poročali, in se pridobi manjkajoča poročila. Preveri se vsebina vsakega pridobljenega in izpolnjenega obrazca. če se opazijo pomanjkljivosti, se podatki uskladijo z zavezancem. Količino nastalih nevarnih odpadkov spremlja tudi Statistični urad Republike Slovenije, in sicer s triletnimi raziskavami. Statistični urad Republike Slovenije je leta 1998 spremljal nastajanje nevarnih odpadkov skladno s klasifikacijskim seznamom odpadkov, ki je bil objavljen v pravilniku o ravnanju z odpadki leta 1998. Leta 2001 pa je urad izvedel raziskavo o nastajanju nevarnih odpadkov skladno s klasifikacijskim seznamom, objavljenim leta 2001. Leta 2002 sta agencija Republike Slovenije za okolje in Statistični urad Republike Slovenije zajem podatkov poenotila.
|
|
|
|
Potovanja, Šport: bordanje, smuèanje, kolesarjenje, potaplanje, pohodništvo
Vreme, Raèunalniška tehnologija, Mali oglasi, Zdravje in šport in še kaj bi se našlo
|
|
|
|
|
|
Poglej naslednjo temo
Poglej prejšnjo temo
NE moreš Objaviti novih Tem NE moreš Odgovoriti na to Temo NE moreš Urejati svojih Objav NE moreš Izbrisati svojih Objav NE moreš Glasovati na Objavah Ne moreš prilepiti datoteke na tem forumu Ne moreš Prenašati datotek na tem forumu
|
časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
104853 Attacks blocked
|
|
[ Time: 0.3481s ][ Queries: 40 (0.1729s) ][ Debug on ] |
|