| 
 
|  
	 
		| 
 
| Avtor | Objave |  
|  Admin. Administrator
 
  
  
 Starost: 95
 Pridružen/-a: 21:33,  29-Okt-2004
 objave: 3924
 Teme: 1316
 
 3126.1 kinta/e
 100.0 šold/e
 -5400.0 flika/e
 
 
  
   |  
 
 
| 
| 
 |  
| Rešena skrivnost penjenja piva Matematiki so razvili formulo s katero je mogoče predvideti kako se bo obnašala pena na vrhu sveže nalitega piva.
 
 Raziskave pa naj po njihovem mnenju ne bi pripomogle le do boljših tehnik varjenja piva temveč tudi na področju metalurgije.
 
 Pena piva, kot tudi metal in keramika, pri katerih formula prav tako deluje, so celične strukture, ki obsegajo mreže z plini napolnjenih mehurčkov, ki jih je mogoče ločiti od tekočine. Stene teh mehurčkov se premikajo zaradi napetosti na površju. Hitrost s katero se premikajo pa je proporcionalna z obliko mehurčkov. Kot rezultat tega gibanja se mehurčki spojijo in struktura postane vse bolj groba, kar eventualno pripelje do izginitve pene.
 
 Robert MacPherson iz Princetona, New Jersey, in David Srolovitz iz Univerze Yeshiva v New Yorku sta prepričana, da bodo njune raziskave privedle do razvoja številnih izboljšanih materialov ter prav tako do ugotovitve zakaj pena na vrhu piv običajno hitro izgine medtem, ko pena na Guinnessu ostane dlje časa.
 
 Preberi vse...
 
 Svarog: Novice iz sveta znanosti in tehnologije
 Izobra?evalni portal Svarog
 |  
|  |  |  |  
| 
 
 
 
 |  |  
|      |    |  
|  |  
| 
 
 
 
 
 
 
 
 | Poglej naslednjo temo
 Poglej prejšnjo temo
 NE moreš Objaviti novih Tem
 NE moreš Odgovoriti na to Temo
 NE moreš Urejati svojih Objav
 NE moreš Izbrisati svojih Objav
 NE moreš Glasovati na Objavah
 Ne moreš prilepiti datoteke na tem forumu
 Ne moreš Prenašati datotek na tem forumu
 
 |   
 
časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
  153816  Attacks blocked
 |  
 |  
 
	| [ Time: 0.5153s ][ Queries: 34 (0.3306s) ][ Debug on ] |  |